Blogi

Lühidalt Venemaa kultuurist

Venemaa on suur riik mitte ainult riigi pindala poolest, kuigi pindala poolest on ta ju tõesti väga-väga suur. Aga suur on Venemaa ka oma kultuuripärandi poolest. Väga paljud vene heliloojad ja kirjanikud on tuntud üle maailma ja nende teosed on loomulik osa eeskujulikust kooliharidusest ja kes siis ei oleks kuulnud vene balletist…

19ndal sajandi vene heliloomingut iseloomustab kahe leeri vastasseis. Üheks oli Võimas Rühm, kelle eesmärgiks oli vene rahvuskultuuri (usklike ja rahvuslike elementide) lisamine oma loomingule ja selliselt selle levitamine. Sellist suunda vedas M. Glinka koos Võimsa Rühma liikmete M. Balakirev, A. Borodin, C. Cui, N. Rimsky-Korsakov ja M. Mussorgsky. Teise suuna eestvedajaks olid A. ja N. Rubinsteinide poolt juhitud Vene Muusikaühingu, kes olid akadeemilisema loomingu pooldajad, mida sel ajal ka konservatooriumites õpetati.

Rimsky-Korsakov

Hilisem romantilise ajastu helilooja ja ühtlasi üks kuulsamaid vene heliloojaid P.I.Tšaikovski viis vene heliloomingu laia maailma. Tema algatatud heliloomingu traditsiooni 20ndal sajandil jätkas paljude nimede seas S. Rachmaninov. Venemaa konservatooriumitest on välja kasvanud mitmed kuulsad solistid nagu viiuldaja L. Kogan, pianist E. Gilels, vokalist A. Netrebko ja väga paljud mitmed teised.

20ndal sajandil tõid vene balletile kuulsust balletitantsijad A. Pavlova ja V. Nijinsky ning S. Diaghilevi rajatud balletikompanii Ballets Russes, kelle välisreisid mõjutasid oluliselt balleti arengut kogu maailmas. Nõukogude ballett säilitas 19nda sajandi traditsioonid ning Nõukogude koreograafia koolid õpetasid välja mitmed hiljem rahvusvaheliselt kuulsaks saanud baleriinid nagu G.Ulanova, R. Nureyev ja paljud teised. Moskva Suure Teatri ballett ja Peterburi Maria teatri ballett on kuulsad tänapäevani.

Lisaks kaunite klassikaliste kunstide harrastamisele ja populaarsusele on Venemaal populaarsed siiski ka teised kultuurisuunad. Näiteks populaarsemate rokkmuusika bändide hulka kuuluvad DDT, Korol i Shut ja Nautilus Pompilius. Populaarsemate popmuusika bändide hulka aga näiteks Vitas, t.A.T.u ja Nu Virgos.

Venemaa kirjandus sai hoo sisse 18ndal sajandil M. Lomonosovi ja D. Fonvicini tööde poolt. 19nda sajandi alguseks aga oli tekkinud kaasaegne rahvuslik traditsioon, mis tõi laiema avalikkuseni mõned vene ajaloo suurematest kirjanikest. Seda ajastut teatakse ka vene luule kuldse ajastuna. Sellele ajastule pani alguse A. Puškin, kes on vaieldamatult rahvusvaheliselt üks kuulsamaid vene kirjanikke, kede peetakse kaasaegse vene kirjanduskeele rajajaks ja Venemaa Shakespeariks. Sellele ajastule andsid sära veel M. Lermontovi ja N. Nekrasovi luuletused; A. Chekhovi ja A. Ostrovsky näidendid ning N. Gogoli ja I. Turgenevi proosatööd. Leo Tolstoy ja Fyodor Dostoyevsky on vaieldamatult läbi aegade ühed parimatest kirjanikest ja seda ka kirjanduskriitikute hinnangul.

1880ndateks oli vene kirjanduse kuldne ajastu läbi saanud ja oli aeg lühilugude ja luuletuste jaoks. Järhnevat ajastut hakati kutsuma hõbedaseks ajastuks vene kirjanduses ja varem au sees olnud realism asendus sümbolismiga. Selle ajastu tuntumateks nimedeks on näiteks M. Gorky, V. Bryusov ja A. Akhmatova.

Venemaa filosoofia lõi õitsele 19ndal sajandil, kui tekkis vastuseis Lääne poliitika ja majandusmudelite pooldajate ning nende vastaste vahel, kes arvasid, et Venemaad tuleks arendada kui ainulaadset tsivilisatsiooni. Eurasianismi algatajateks on K. Leontiev ja N. Danilevsky. Venemaa filosoofe iseloomustas tugev side kirjandusega ja huvi loomingu, ühiskonna, poliitika ja natsionalismi vastu. Samuti kommunism ja religioosne filosoofia. 19nda sajandi lõpu ja 20nda sajandi alguse kuulsamad filosoofid on S. Bulgakov ja V. Solovyev.

1917nda aasta revolutsiooni järel lahkusid paljud silmapaistvad kirjanikud ja filosoofid riigist. Samal ajal aga ühinesid uue generatsiooni andekad autorid, et luua omapärane töölisklassi kultuur. 1930ndatel muutus muu poliitikaga ühes taktis ka kirjanike tsensuur tugevamaks. Piirangud muutusid taas leebemaks 1950ndatel ja 60-70ndatel muutusid kirjanikud üha julgemaks ametliku juhendite eiramisel. Nõukogude perioodi silmapaistvamateks kirjanikeks on M. Bulgakov, M. Sholokhov ja paljud teised.

Venemaa presidendivalimised 2018

Venemaa Föderatsioon on Eesti naaberriik ja puhtalt juba seetõttu on eestlased huvitatud selles riigis toimuvast. Aga see ei ole nii ainult eestlaste puhul, nii suure ja mõjuvõimsa riigi tegemistel on loomulik, et hoiab silma peal kogu Euroopa või koguni suurem osa kogu maailmast. Nii oli ka 2018nda aasta märtsikuus, kui kogu maailma pilgud olid suunatud Venemaa poole, kui toimusid sealsed presidendivalimised.

Venemaal toimuvad presidendivalimised iga kuue aasta järel. Peale 2018 aastal toimunud valimisi seega on uusi valimisi oodata aastal 2024. Varasemalt valiti Venemaal president viieks aastaks (1991-1996), seejärel neljaks aastaks (1996-2000; 2000-2004; 2004-2008 ja 2008-2012) ning alles aastast 2012 valitakse president kuueks aastaks.

Venemaal saavad presidendiks kandideerida kõik Venemaa kodanikud, kes on vanemad kui 35 aastat. Aga nad peavad olema elanud Venemaal vähemalt 10 aastat, ei tohi olla tunnistatud teovõimetuks, ei tohi olla kohtu poolt süüdi mõistetud (erinevatel kriteeriumitel sellega seoses), ei tohi omada teise riigi kodakondsust ja lisaks ei saa presidendiks kandideerida kolmandaks järjestikuseks ametiajaks.

Venemaa presidentideks on varasemalt valitud: aastal 1991 Boris Yeltsin (ühtlasi esimene Venemaa president, aastal 1996 taas Boris Yeltsin, aastal 2000 Vladimir Putin, kes valiti teist korda presidendiks ka aastal 2004, aastal 2008 Dmitry Medvedev ning aastal 2012 valiti presidendiks taas Vladimir Putin.
Venemaa president Putin

Venemaal saavad presidendi kandidaadi esitada kõik Riigiduuma koosseisu kuuluvad erakonnad. Samal ajal aga kõik parteid, kes ei kuulu Riigiduuma koosseisu, peavad kandidaadi esitamiseks koguma 100 000 allkirja. Lisaks on võimalik kandideerida ka iseseisvalt, kuid ilma parteita kandidaadid peavad kandidatuuri esitamiseks koguma kokku 300 000 allkirja. Nominatsiooni periood kestis Venemaal kuni 2018. aasta 31. jaanuarini.

Peale kõiksuguseid protseduure kandidaatide esitamiseks, olid tulemused järgmised. 2018 aastal kandideerisid Venemaa presidendiks Vladimir Putin (65. a), Sergey Baburin (59. a), Grigory Yavlinsky (65. a), Pavel Grudinin (57. a), Vladimir Zhirinovsky (71. a), Ksenia Sobchak (36. a), Boris Titov (57. a) ja Maxim Suraykin (39. a).

Valimisprotsessi juurde käisid ka avalikud debatid viies föderatsiooni telekanalis ja kolmes raadiojaamas. Nagu ka eelmiste valimiste puhul, Vladimir Putin nendest debattidest osa ei võtnud. Lisaks toimusid debatid ka regionaalsetel telekanalitel, milledest võttis osa ka Vladimir Putin, teised kandidaadid kas võtsid osa isiklikult, või saatsid osalema enda esindaja. Juba arvamusküsitlused, mis eelnesid ametlikele valimistele, näitasid Vladimir Putini olulist edu teiste kandidaatide ees.

Presidendivalimised toimusid 18ndal märtsil 2018ndal aastal. Lõplikud tulemused kinnitati 23ndaks märtsiks. Venemaa Föderatsiooni presidendiks valiti taas Vladimir Putin, kes alustas Venemaa presidendina oma järjestikuselt neljandat ametiaega.

Tulemused olid igati ootuspärased. Kokku läks hääletanutest arvesse 73 578 992, kehtetuks loeti 791 258 häält. Vladimir Putin kogus 76% kõikidest häältest, tema poolt hääletas kokku 56 430 712 inimest. Tema järel kogus 11% kõikidest häältest Pavel Frudinin, kes sai 8 659 206 häält. Ja kolmandana kogus 5% kõikidest häältest Vladimir Zhirinovsky, kes sai 4 154 985 häält. Ehk võit oli ülekaalukas, teised kandidaadid ei jõudnud oma tulemustega Vladimir Putini tulemusele ligilähedalegi.

Kuigi paljud riigid soovisid valitud presidendile õnne nagu näiteks paljude seast välja toodult Hiina, Horvaatia ja Jaapan, siis paljude teiste eelkõige Euroopa riikide osas jäi see tegemata. Nimelt sattusid Venemaa presidendivalimised pingeterohkele ajale, mis olid tingitud põhiliselt Sergei ja Yulia Skripali mürgitamisega seonduvast, aga ka jätkuvalt uurimise all olevast Venemaa sekkumisest 2016nda aasta USA presidendi valimistel ja näiteks levivast arvamusest, et valimiste tulemusi mõjutati oluliselt valituks osutunu poolt.

Turaka reeglid osa 2

Jätkame nüüd oma varasemalt pooleli jäänud turaka mängimise õpetusega.

Kaitsja proovib talle käidud kaardile või kaartidele vastu hakata, asetades nende peale tugevama väärtusega kaardi. Kaitsmiseks kasutatav kaart peab ühtima ründava kaardi mastiga või siis peab kaitsev kaart olema trump. Kaitsja võib otsustada ka kaardid ilma tapmata üles võtta ning seejärel liigub mängukord lihtsalt edasi ja uueks ründajaks saab praegusest kaitsjast vasakul olev mängija.

Kaitsjale võidakse ta käigukorra ajal iga hetk kaarte juurde käia. Juurde saab käia nii palju kaarte kui kaitsjal käes on või kui tal on rohkem kaarte käes, siis kuni kuus kaart. Juurde saab käia ainult laual olevate kaartidega sama väärtusega kaarte. Siinjuures ei ole oluline, kas tegemist on ründava või kaitsva kaardiga. Kui peaks juhtuma, et korraga tahab mitu mängijat kaitsjale kaarte juurde käia, siis on eesõigus ründajal, seejärel kaitsjast vasakul oleval mängijal ning nii päripäeva edasi.
Näide: ründaja käib poti kuue ja kaitsja käib selle peale poti kaheksa. Üks mängijatest käib talle juurde ärtu kaheksa ja risti kaheksa. Kaitsja tapab ka need kaardid vastavalt ärtu kuninga ja risti poisiga. Kui keegi enam juurde käia ei saa või ei taha seda teha, loetaks käik lõppenuks.

Kaitsja võib talle käidud kaardid iga hetk üles võtta, kui ta ei soovi neile vastu hakata või kui ta ei saa seda enam teha. See lõpetab käigu. Kaitsja jääb ilma oma õigusest olla järgmise käigu ajal ründaja ning uueks ründajaks saab praegusest kaitsjast vasakul olev mängija. Kui aga kaitsjal õnnestus talle käidud kaartidele vastu hakata ning keegi teistest mängijatest ei tahtnud või ei saanud enam kaarte juurde käia võidab kaitsja selle käigu. Võidu puhul saab kaitsjast uuel käigul ründaja. Käigu lõpus visatakse kõik tapetud kaardid tagurpidi eraldi hunnikusse. Maha läinud kaarte mängu jooksul enam vaadata ei tohi. Iga käigu lõpus võtavad mängijad endale kaardipakist kaarte juurde niipalju, et korraga oleks käes kuus kaarti. Kui maast enam kaarte juurde võtta ei saa ja mängijal saavad käest kõik kaardid otsa, lahkub ta mängust. Allesjäänud mängijad jätkavad kätte jäänud kaartidega mängimist kuni neil kaardid otsa saavad. Viimane mängija, kellele kaardid kätte jäävad on kaotaja ehk turakas.

Turakaks jäänud mängija segab järgmises mängus kaardid ning esimese käigu teeb kaardid jaganud mängijast vasakule jääv mängija. Juhul kui viimaseks kaotajale käidud kaardiks jääb kuus, siis öeldakse, et turakas sai endale paguni, mis peaks olema pilkava tagamõttega. Juhul kui talle käiakse viimase käigu ajal lausa kaks kuute, siis öeldakse, et turakas sai endale pagunid ja kuued võidakse talle õlgade peale panna.

Mõnikord mängitakse turakat ka raha peale. Siis võidakse otsustada, et kas ainult võitja saab mängu alguses mängu pandud raha endale või jaotatakse raha mitme inimese vahel ära. Kas seda ka kasiinos mängida saab – ei oska öelda. Kuid vast mõnes kasiinos seda aeg-ajalt ka korraldatakse.

Turakat saab mängida ka meeskondadega. Meeskonnas võib olla kaks kuni kolm mängijat. Kaks meeskonda istuvad teine teiselpool lauda. Kõige esimest mängu alustab meeskond, kellel on kõige madalam trump. Järgmistes mängudes alustab aga mängu võitnud meeskond. Tegelikkuses on turakal veel erinevaid versioone, kuid neist kõigist ei jõua enam rääkima hakata ning kõik huvilised leiavad teiste versioonide õpetused kerge vaevaga ka ise internetist üles.

Turakas

Turaka mängureeglid

Turakas on kaardimäng, mis on eriti populaarne endistes Nõukogude Liidu liiduvabariikides ning seega oskavad seda sageli nii eestlased kui ka venelased. Mängu eesmärgiks on vabaneda kõikidest oma kaartidest niipea, kui maast kaardid otsa saavad. Viimane mängija, kellele kaardid kätte jäävad on turakas, mis tähendab vene keelest tõlgituna lollpead.

Mängu mängimiseks on vaja vähemalt kahte mängijat. Enamasti mängitakse seda standardse 52-kaardilise mängupakiga, võttes sealt välja kaardid kahest viieni. Seega jääb mängimiseks 36 mängukaarti – kuuest ässani. Mõnikord mängitakse seda ka 52 kaardiga.

Ja nüüd mängukäigu juurde. Kaardid segatakse ning igale mängijale antakse kuus kaarti. Allesjäänud kaardipaki kõige pealmine kaart võetakse välja ning asetatakse lahtiselt kaardipaki alla. See näitab, milline mast on selle mängu ajal trumbiks. Trumpi näitav kaart jääb lahtiselt kaardipaki alla kuni kuni kaardipakist saavad kaardid otsa. Selle kaardi endale võtmine käib samade reeglite järgi nagu käib kogu ülejäänud mängus kaardipakist kaartide võtmine. Tapetud kaardid lähevad eraldi kuhja. Tapetud kaardid asetatakse kuhja tagurpidi – ehk siis kaardi väärtust näitav pool jääb allapoole.

Mängu kõige esimese käigu teeb mängija, kelle käes on kõige madalam trump. Kaart käiakse mängijale, kes asub avakäigu teinud mängijast vasakul. Mängukord liigub alati päripäeva. Kui avakäigu tegija (ründaja) võidab, jääb kaitsja oma käigust ilma ning järgmisena ründab mängija, kes asub praegusest kaitsjast vasakul. Kui aga rünnak ebaõnnestub, saab kaitsjast järgmine ründaja. Vaatame rünnakut ja kaitsmist nüüd ka lähemalt.

Ründaja alustab käimist, asetades ühe mängukaardi pilt ülespoole temast vasakul oleva kaitsja ette. On olemas kaks turaka versiooni – ühel juhul tuleb kaitsjal talle käidud kaardile vastu hakata või see siis üles võtta. Teise versiooni puhul (mida kasutatakse harvem) võib mängija ka talle käidud kaardi edasi saata. Edasi saatmiseks tuleb käia välja sama väärtusega kaart ning sel juhul liigub kaitsja kord ühe võrra vasakule ning tal tuleb nüüd juba mitmele kaardile vastu hakata. Edasi saatmise puhul on veel üks reegel – selleks, et mängija kaarte edasi saata saaks, ei tohi ta olla talle käidud kaarte juba rünnanud.
Näide: ründaja käib välja risti kuue. Kaitsja käib ruutu kuue, saates nii kaardid temast vasakul pool olevale mängijale. Temast vasakul pool olev mängija peab nüüd hakkama vastu nii ruutu kuuele kui ka risti kuuele. Uus kaitsja võib ka käia veel ühe kuue, saates kaardid nii veel omakorda edasi temast vasakul olevale mängijale.
Näide 2: ründaja käib välja risti kuue. Kuigi kaitsjal on käes üks kuus ja ta saaks selle edasi saata, otsustab ta sellest hoolimata tappa kaardi risti seitsmega. Kui nüüd kaitsjale keegi kaarte juurde käib, ei saa ta enam kaarte edasi saata.

Kaardimängus on kõige madalama väärtusega kaardiks kuus ning kõige tugevamaks kaardiks on äss. Trump on alati teistest mastidest tugevam. Näiteks trump kuus on tugevam kui mitte trumbist äss.

Jätame oma õpetuse selle koha pealt pooleli. Järgmises postituses tuleb juttu kaitsmisest ning mängu lõpetamisest ja võitmisest. Kui te uut postitust ära oodata ei jõua ja tahate juba varem seda toredat mängu mängima õppida, siis rääkige mõne oma eestlasest või venelasest sõbraga. Suure tõenäosusega ta oskab seda ning võib seda mängu ka sulle õpetada 🙂 Tegemist on üldse ühe hea sotsiaalse mänguga, mille ajal saab mõnusasti oma kaaslastega juttu ajada.

Kaardimäng

Eestlased ja venelased

Eestlaste ja venelaste vahel on Eestis olnud hõõrumisi nii kaua, kui ma mäletan. Põhjustest pole ju ka raske aru saada, sest Eestisse tulid nad ju keskvõimu otsuste kohaselt, mitte põlisrahva soovil ja kutsel. Ega inimene tavaliselt ju ei süüvi põhjustesse, nähakse ikka ja ainult probleemide pealispinda. Siinsed vene rahvusest inimesed said ilmselt ka paljude jaoks keskvõimu poolt tehtud ülekohtu võrdkujudeks. Kuigi küüditamistest ja muudest kuritegudest Eesti rahva vastu võtsid osa ja pealekaebajate rollis olidki ju enamuses eestlased ise, siis otsene viha kandus täidesaatjate vastu.

Käsuandjateni Moskvas ei ulatunud kuidagi. Nendeks olid aga sageli vene rahvusest sõdurpoisid. Usun, et hõõrumiste algpõhjus on paljuski olnud just sõjajärgse aja ülekohtus. Paljudel oli ka arvamus, et vene rahvusest inimesed tulevad ära võtma seda, mis eestlaste osa on. Paljud venemaalased aga tulidki Eestisse seetõttu, et lubati tööd ja ka korterit. Korteri saamine oli aga väga suur asi. Samas ei ole eestlane kunagi eriti lihttööd armastanud. Ikka püritakse mugavama ja kergema elu poole. Nii ongi poole sajandi jooksul Ida-Virumaal kujunenud arvukas vene kogukond, sest kaevandused ja tööstusettevõtted seal piirkonnas tegutsesid paljuski just vene rahvusest inimeste töö arvel.

Ise pole ma kunagi õppinud ega töötanud koos vene rahvusest inimestega. Samuti pole otseste naabrite hulgas olnud teisi rahvuseid peale eestlaste. Küll on aga häid tuttavaid Venemaalt. Pole olnud ka väga palju ebameeldivusi rahvuspinnal. Usun, et probleemid Eestimaa venelastega on suures osas meie enda põhjustatud. Oleme näiteks väga varmad üle minema vene keelele, kui aru saame, et tegu pole eestlasega. Nii jääbki eesti keel lihtsalt teoreetiliseks teadmiseks, praktikat ju ei tulegi ja praktikata ei tule ka keelt. Eks muidugi osa inimestest ei tahagi keelt selgeks saada. Vanema põlvkonna inimestest ilmselt paljud taha pingutada – siiani on ju ilma eesti keeleta saadud. Osad pole õppinud trotsist – siin tuleb minu arust mängu suurrahva mentaliteet. Osadele vanematele inimestele on see aga ka väga raske.

Kui praegu vaadata, kuidas ingliskeelsed väljendid paljuski hakkavad risustama eesti keelt ja kuidas kaob eesti teaduskeel, siis tagantjärele vaenlane suure Venemaa näol oli vähemalt Eesti keele ja kultuuri säilimise seisukohalt vägagi omal kohal. Noorem põlvkond on paljuski paremas seisus. Lõimumine eesti lasteaias ja koolis annab paljudele hea eesti keele. Samas käies Ida-Virumaal ja Narvas, sain aru, et noored vastavad sulle pigem inglise kui eesti keeles. Aga eks seal on väga olulisel kohal ikka praktilise keele puudumine. Samas võib-olla paljud Ida-Virumaa noored ei plaani oma tulevikku ka Eestiga siduda ning siis pole vaja ka keelt osata.
Usun, et praeguseks on eestimaalased õppinud rahumeelselt üksteise kõrval elama. Erilist läbikäimist kogukondade vahel pole aga õnneks pole põhjust ka võõravihaks. Oleme paljuski päris sarnased ja paljus ka erinevad. Eriti hästi läheks, kui siinsed vene rahvuse inimesed saaksid aru, et meie eemärk pole vene laste eestistamine, tahame ainult oma maal igal pool eesti keelega hakkama saada. Ilmselt aasta-aastalt uute rahvusgruppide lisandumisega Eesti igapäevasesse tänavapilti ja ka paljude naabrusesse, hakkab raskuspunkt vene inimestelt nihkuma hoopis mujale. Kui naabriks saavad meist palju erinevamad inimesed nii välimuselt kui kommetelt, pannakse eestlaste olematu tolerantsus hoopis enam proovile, kui pool sajandit tagasi. Edu meile uute väljakutsetega hakkamasaamiseks!

Online kasiinode võidukäik

Kasiinod on ülemaailmselt levinud meelelahutusasutused. Kuna tehnoloogia roll tänapäeva ühiskonnas on kasvanud meeletuks, hakkavad ka paljud teenused internetti kolima. Kes oleks osanud arvata, et poodi minemise asemel hakatakse asju läbi interneti tellima. Ja seda kasvõi teisest maailma otsast. Või et restorani polegi vaja kohale minna, vaid piisab sellest, kui tellimus interneti teel ära teha ning seejärel võib jääda ootama, et kuller selle kohale tooks.

Ka kasiinode areng on toimunud samas suunas. Online kasiinod on sama populaarsed või ehk isegi populaarsemad kui niiöelda traditsioonilised kasiinod. Enam polegi vaja kasiino mänguautomaatidega mängimiseks kodunt ära minna. Mänguautomaate saab nautida ka kodus diivanil. Selleks läheb vaja ainult arvutit ja internetiühendust. Paljudel online kasiinodel on olemas ka mobiilidele ja tahvelarvutitele mõeldud äpid, mille abil saab mugavalt kasiinomänge mängida ka teel olles.

Võrreldes tavaliste kasiinodega on online kasiinode mängude hulk sama kui mitte isegi suurem. Online kasiinode puhul ei pea muretseme selle pärast, et kuhu mänguautomaadid ja mängulauad ära mahutada. Online kasiinosse mahub neid põhimõtteliselt lõputult. Kuid mänguautomaatide ja video pokkerite hulka ei tasu ka liiga suureks ajada, sest siis on raske endale sobivat mängu leida. Seega on läinud online kasiinod seda teed, et mängude valik hoitakse küll mitmekesisena, kuid lehele proovitakse lisada vaid kvaliteetseid ja teiste poolt armastatud mänge. Loomulikult lisatakse pidevalt ka uusi mänguautomaate juurde, kuid enamasti on need kindlate mängutootjate omad, mille puhul on teada, et nende mängud on kvaliteetsed ja kaasakiskuvad. Sellisteks tuntud nimedeks on näiteks NetEnt ja Microgaming. Raske on leida online kasiinot, kus poleks esindatud kumbki eespool toodud nimedest. Sageli leiab online kasiinost mõlema tootja mängud korraga.

Mänguautomaadid ehk slotid pakuvad nüüdsel ajal suurepärast mängukogemust. Mänguautomaadid näevad ilusad välja, slottidel on hulgaliselt erinevaid funktsioone ning mängudel on põnev sisu. Leidub ka selliseid mänguautomaate, mis pakuvad progressiivset jackpotti, millega on võimalik võita üüratult suuri summasid.
Lisaks mänguautomaatidele on esindatud kõikvõimalikud kasiinodest tuntud lauamängud. Peamisteks mängudeks on rulett, pokker ja blackjack. Kuid mänge on veel teisigi ning ka nimetatud mängudel on omad erivariandid. Tehnoloogia on arenenud lausa nii kaugele, et online kasiinodes pakutakse ka live diileriga mänge. Sel on mängija küll kodus arvuti taga, kuid teisele poole ekraani jääb päris mängulaud koos päris diileriga.

Online kasiinode puhul tuleb rääkida ka piirangutest. Ning see ei puuduta ainult tõsiasja, et paljudes riikides ei saa alla 18-aastased mänguautomaatidega mängida. Esinevad piirangud ka riikide tasemel. Need online kasiinod, mis on saadaval eestlastele, ei pruugi olla kättesaadavad venelastele (новыеказино.com). Loomulikult ei ole kasiinodele juurdepääs piiratud rahvuse vaid ikkagi riigi tasemel. Iga online kasiino puhul on pikk nimekiri riikidest, kust pärit mängijad ei pruugi sealsetele mänguautomaatidele juurde pääseda.

Eestlaste ja venelaste toidukultuur

Minu esimene kokkupuude suure naaberrahva toiduga oli üsna varases lapsepõlves. Oli ikka algklasside laps, kui emaga suvel mere ääres telkimas käisime. Ikka kämpingutes, sest seal oli muud rahvast ka, egas ema üksi ei julgenud. Nii sattusime mitu aastat järjest kõrvuti Moskvast pärit vanaema-vanaisaga, kellel oli kaasas pisike poisike. Ikka üsna väike, nii et mänguseltsilist temas mulle ei saanud. Vene inimese lahkus ja heanaaberlikud suhted tõid aga meiegi lauale mõned paremad palad. Üht korda mäletan päris selgelt. Nimelt küpsetas naabri- vanaema pliine. Pliinid iseenesest juba olid paras imeasi, sest kodus vanaema tegi alati pakse hapupiima pannkooke. Aga lisaks sellele serveeriti pliine kaaviariga – päris ehtne must tuuramari ja pliinid, see viis isegi lapsel keele alla ning oli kordi parem mustikapliinidest.

Teine ja tõsisem kokkupuude on olnud hilisem ja ka pikaajalisem. Praegu paneb mind ka veidi kadestama vene inimese oskus valmistada erinevaid hoidiseid. Just seenehoidiseid. Seened on üldse vene köögis ka väga oluline komponent, neid kasutatakse palju ja väga erineval moel. Nii maitsvaid seenehoidiseid pole ma saanud mitte kusagil mujal. Hakkasin ka ise Jelena järgi hoidistama puravikke ja kuigi ka minu hoidised on maitsvad, pole see ikka see. Väga head on ka hapendatud seened, jällegi vene köök. Eriti hea on seente hapendamise juures see, et pole vaja vihasid riisikaid kupatada. Muudkui lao purki, tilli, mustsõstralehti- oksi ja soola ning maitsev suutäis ootab sind keldris. Ise olen aga aru saanud, et see pole sugugi nii lihtne. Millegipärast tuleb purkidele kummaline hallikas kord ja seda hoidist enam toiduks tarvitada ei tahaks.

Külas sööd aga imehäid hapendatud seeni. Ja vene inimestel kohe kuidagi on väga hea silm seente peale. Vaatan kadedusega, kuidas Jelena abikaasaga metsast alati täis ämbrite- korvidega välja tulevad. Endal küll sageli õnneks ei lähe. Ilmselt on ka nende seeneliikide tundmine parem ja osatakse korjata ka neid söögiseeni, mida meie vanavanemad ei tundnud, meile ei õpetanud. Ja seente kuivatamise kunst, mida ma jällegi ei valda, aga väga tahaks osata õigesti teha. Oleks ju imehea lisada kuivatatud kukeseene või puravikupulbrit kastmetele-suppidele. Ja võrratud ahjuroad seentest- lihtne teha ja väga hea tummine toit perele. Või supid. Eriti tuleb sülg suhu kui praegusel seenerikkal sügisel neid lõputuid fotosid rikkaliku seenesaagiga igalt poolt vastu vaatab.

Millegipärast usun, et vene rahva toitumisharjumused on ka palju mitmekesisemad kui eestlastel. Eestlased on palju üle võtnud Lääne-Euroopast, itaallastelt-prantslastelt. Iseenesest pole see paha, toidud on väiksema kaloraažiga ja tervislikumad. Samas arvan, et toidukultuur on see, mis võiks vene ja eesti inimesi tihedamalt suhtlema panna. Kui näiteks meie rahvaülikool leiaks vene rahvusest inimese, kes seenetoitude valmistamise nippe õpetaks, läheksin kindlasti kursusele. Igasugused seened maitsevad väga, aga kukeseenekaste ja marineeritud riisikad tüütavad kevadeks päris ära. Ei aia marineeritud puravikudki. Lisaks oleksid väga põnevad ka vene köögi lihavõttetoidud. Ka need on mitmekesisemad ja pikema ajalooga, kui eestlaste puhul. Kapsasupist-seljankast rääkimata.

Eesti ja Venemaa kasiino-kultuur

Venemaal keelati umbes kümme aastat tagasi suur hulk kasiinosid ära. Selle tulemusena hakkasid osad Venemaa kasiinofirmad Eestisse kolima. Kõige suurem tung tekkis Narva järele, sest see on Venemaa piiri ääres ning peaaegu kõik Narva elanikud on venelased. Täpsemalt on see protsent peaaegu 90 ligi. Seega saaksid uusi kasiinosid kasutada nii Narva elanikud kui ka piiri ääres elavad inimesed. Samuti meelitaks see kohale St. Peterburi inimesi, mis sest, et vahemaa nende kahe linna vahel on 150 km. Kasiino turism on täiesti omaette ja arvestatava suurusega turismi liik. Inimesed käivad reisil eesmärgiga oma igapäeva elule vaheldust pakkuda, lõõgastuda ning lõbutseda. Ja ka kasiinod pakuvad seda sama. Istudes mänguautomaadi taha saab hetkeks kõik muu ära unustada. Mänguautomaatide ehk slottide valik kasiinodes on väga mitmekesine ning kõik leiavad endale sobiva. Kuid muidugi tuleb seda teha mõistuse piires. Kui mänguautomaadile raha liiga palju ära anda, ei pruugi järgmistel päevadel tuju ja meeleolu enam nii hea olla. Mängida tuleb vastutustundlikult, tuleb arvestada, et võitmise asemel võib ka raha kaotada. Mõistusega mängides jääb kasiino külastamine ka järgmistel päevadel toredaks mälestuseks.

Kasiinodest rääkides võib välja tuua ka suhteliselt ootamatu uudise Venemaalt. Nimelt, kui aastal 2009 hakati Venemaa suurtes linnades kasiinosid kinni panema ning hasartmänge sai mängida peamiselt piiriäärsetel aladel ning väikese asutusega piirkondades, kuhu on suurematest linnadest raske kohale tulla, avati sel aastal Sotšis uus kasiino. Tegemist on lausa globaalsete mõõtmetega lõbustuskompleksiga, mis on mõeldud Las Vegase kasiinodele konkurentsi pakkuma. Kasiino elamusele lisavad glamuuri juurde ka restoranid, kabaree teater ja poed. Üheks põhjuseks, miks otsustati Sotšis mänguautomaatide saal avada, on turismi oluline suurenemine selles piirkonnas. Kuigi Sotši on väga populaarne külastuspiirkond ning on ühtlasi ka üks parimaid puhkepiirkondi Venemaal, tabab Sotšit hooaja välisel ajal suur sissetuleku langus. Kasiinosid nähakse kui lahendust sellele probleemile. Ning kindlasti aitab see ka piirkonnale lisaväärtust anda ning suurendada turismi teel sisse toodava raha hulka.

kasiino

Ka eestlastele meeldib Sotšis puhkamas käia. Kaardil asub see põhimõtteliselt samal laiuskraadil, mis Vahemere põhjarannikule jäävad piirkonnadki ning seega on ka seal oluliselt soojem kui Eestis. Ning muidugi on Sotši Musta mere ääres, kus on mõnusalt soe vesi.

Seega on venelastel põhjust Eestit külastada, kust leiab lisaks kasiinodele kindlasti ka muid vaatamisväärsusi. Ning samuti saavad eestlased kasutada võimalust Sotšit külastades lisaks Musta mere ääres päikest võtmisele ja ujumisele ka sealseid kasiinosid proovida. Kuigi kasiinod on oma olemuselt kõik ühesugused – kõik need sisaldavad mänguautomaate, võimalust pokkerit, ruletti ja teisi mänge mängida – on kasiino sisene õhkkond igas riigis erinev. Igal riigil on omad eripärad, mis muudavad kasiinos käimise omaette kogemuseks. 

Loe rohkem kasiinost siin: https://casinoonline.casino/et

Eesti-Venemaa võrkpalli võistlus

Eesti võrkpalli koondise mehed pidid astuma 2018. FIVB võrkpalli meeste maailmameistrite võistluse finaalis astuma vastu Venemaa meeskonnale. Kui Eesti oleks mängu võitnud, oleks Eesti teinud FIVB võrkpalli maailmaliiga debüüdi.

Balti meeskond tegi oma viimased ettevalmistused sõbraliku matšiga Hispaania vastu. Eestlased võitsid hispaanlasi reedel kolm-null ja laupäeval kolm-üks.

Meeskond oli jagatud kahte gruppi. Teine üksus mängis veel ühe matši Hispaania vastu. Eesti lõpetas selle mänguga oma ettevalmistused Venemaa vastu mängimiseks. Venemaa ei ole kohe kindlasti mitte kerge vastane, sest tegemist on 2012. aasta Londoni olümpiamängude võtjaga võrkpallis. Kuigi Venemaa näol on tegemist peaaegu võitmatu vastasega, ei lasknud eestlased ennast sellest teadmisest siiski heidutada.

Eesti võrkpalli koondise treener Gheorghe Cretu ütles peale Hispaania mängu, et ta oli meeskonna mänguga väga rahul. Oli küll nüansse, mille puhul oleks pidanud veidi kannatlikum olema ning see oleks omakorda andnud ehk parema lõpptulemuse, kuid üleüldiselt näitas meeskond välja tohutut kogemuste pagasit. Tegu oli ikkagi väga tugevate vastastega. Treener oli rahul nii meeskonna tehnilise kui ka füüsilise seisundiga. Kõige olulisemaks pidas ta selle kõige säilitamist.

Eesti mängib D grupis koos Ungari, Kosovo, Montenegro, Rumeenia ja Venemaaga. Grupi võitja kvalifitseerub kohe maailmameistrivõistlusteks, teisele kohale jäänud võistlejad peavad aga jätkama võitlemist maailmameistrivõistluste koha nimel.

Eesti koondise kapten Kert Toobal ütles, et nende eesmärgiks sellel koduturniiril on saavutada vähemalt teine koht. Kuidas aga läks eestlastel mängus Venemaa vastu?

Eesti ja Venemaa mäng leidis aset 28. mail. Venemaa võitis Eestit 3-1 ja sai endale koha FIVB 2018. aasta meeste maailmameistrivõistlustele. Venelased mängisid väga agressiivselt, võites viie päevaga 5 mängu. Nende maailma liiga eelne turniir osutus väga edukaks. Eestlastel oli oma fännide ees küll rohkem lisaenergiat, kuid sellest siiski nii tugevale vastasele vastu hakkamiseks ei piisanud.

Vene meeskonna sõnul oli nende eeliseks see, et neil oli võrdsel arvul tugevaid mängijaid. Nad olid küll mängu alguses liiga pinges, Eestil olid suurepärased servid ja suur toetus fännidelt. Teise seti lõpp oli matši lõpptulemust arvestades väga oluline ning kolmandas ja neljandas setis said mängijad juba ennast vabamalt tunda.

Kuid Venemaa koondise diagonaalründajal jätkus ka positiivseid sõnu Eesti meeskonna kohta. Ta ütles, et eestlased mängisid väga tublisti ning et nad suudavad kõigi vastu mängida. Nad olidki oodanud, et tegu on tugeva meeskonnaga, sest meeskonnas on mitmeid mehi, kes on varasemalt kõrgetasemelistel võistlustel osalenud. Lisaks tunnistas Vene koondise mängija, et nad olid tutvunud eestlaste mänguviisiga ka video vahendusel.

Kuid ka eestlastel on veel võimalik koos Venemaaga maailmameistrivõistlustel osaleda. Kuid selleks peavad Eesti koondise mehed saama võidu valiksarja kolmandas ringis, mis leiab aset suvel.

Pikkade traditsioonidega laulupeole ka venekeelsed laulud?

Laulupidu on ehk eestlastele kõige südamelähedasem ja tähendusrikkam traditsioon. Iga viie aasta järel peetakse vaheldumisi suvel maha kas suur noorte laulu- ja tantsupidu või üldlaulu- ja tantsupidu. Kõige esimene üle eestiline laulupidu leidis aset 1869. aastal Tartus. Enne suurte üldlaulupidude traditsiooni toimusid aga juba väiksemad ühised ühislaulmiste laulupäevad, seega koos laulmise traditsioon on tegelikult veel vanem, kui üldlaulupidude traditsioon. Kogu see ajaloo tunnetamine ja emotsionaalsus, millega eestlased laulupidude traditsiooni suhtuvad, muudav neid aga ka selle suhtes kaitsvaks.

Nüüd 2017ndal aastal, kui suvel on ees ootamas kaheteistkümnes noorte laulu- ja tantsupidu ning aastal 2019 toimub kahekümne seitsmes üldlaulupidu, on ühiskonnas tõusnud teemaks vene keelsete laulude lisamine laulupeo kavasse. Ja see idee tekitab erinevaid emotsioone eesti ja vene keelt emakeelena kõnelevate inimeste seas.

Mõni neutraalsem arvamus leiab,  et venekeelse laulu laulupeo kavasse lisamine midagi halba ei teeks kuna tegelikult on võõrkeelseid laule ka varem laulupeo repertuaaris esitatud. Kahetuhande üheksanda aasta laulupeol näiteks esitati Wagneri ja Verdi loomingut, samamoodi nagu kahetuhande neljanda aasta laulupeol oli kavas Šostakovitši teos.

Eestis elav vene keelt emakeelena kõnelev elanikkond on pigem toetaval positsioonil, leides, et kuna Eestis on arvestav hulk vene keelseid inimesi, siis võiks mõni venekeelne laul laulupeol kõne alla tulla küll. Ühtlasi arvatakse, et selline muutus võiks praegu pigem eesti rahvuse peo muuta kogu Eesti peoks, kus ka vene keelt emakeelena kõnelev elanikkond osaleda tahaks. Ning see, kui nii vene kui eesti keelt emakeelena kõnelev elanikkond laulupeol tunneksid ühtekuuluvustunnet, oleks see palju parem lõimumistaktika kui ükski teine. Ja seda vaid laulupeo pealtvaatajate seisukohast, ilmselt oleks veel mõjusam kogemus vene kooridele, kes kogu laulupeo kava selgeks õpivad ning teiste kooridega laulukaare all ühiselt laulavad, ilmselt tähendaks nendegi jaoks palju, kui nad ka enda emakeeles laulda saaks ning ilmselt see tõstaks laulupeol osalemise huvi vene kooride seas. Samas leitakse ka ,et venekeelsed laulud ei peaks olema kohustuseks, vaid laulupeo kava peaks jääma kunstilise juhi otsuseks küll aga peetakse oluliseks, et vene koorid laulupeol osaleksid. Ühte või teisipidi vastastikune lugupidamine ja teineteisega arvestamine oleks kõige kergem ja odavam lõimumise tehnika.

Teisest küljest leidub aga küll ja küll konservatiivselt mõtlevaid eestlasi, kes ei leia võimalust, et vene keelne laul võiks kõlada laulupeol ilma, et see laulupeo tähendust nende jaoks ära rikuks. Võib- olla suhtutakse sellesse aga liiga kaitsvalt ning emotsionaalselt.

Olgu, kuidas on, ilmselt lähiaastate laulupidudel vene keelsed laulud kõlama ei saa. Ja alati leidub inimesi, kes suhtuvad kõike, mis on uus, negatiivselt. Küll aga oleks sellest muudatusest palju, mida võita.