Eestlased ja venelased

Eestlaste ja venelaste vahel on Eestis olnud hõõrumisi nii kaua, kui ma mäletan. Põhjustest pole ju ka raske aru saada, sest Eestisse tulid nad ju keskvõimu otsuste kohaselt, mitte põlisrahva soovil ja kutsel. Ega inimene tavaliselt ju ei süüvi põhjustesse, nähakse ikka ja ainult probleemide pealispinda. Siinsed vene rahvusest inimesed said ilmselt ka paljude jaoks keskvõimu poolt tehtud ülekohtu võrdkujudeks. Kuigi küüditamistest ja muudest kuritegudest Eesti rahva vastu võtsid osa ja pealekaebajate rollis olidki ju enamuses eestlased ise, siis otsene viha kandus täidesaatjate vastu.

Käsuandjateni Moskvas ei ulatunud kuidagi. Nendeks olid aga sageli vene rahvusest sõdurpoisid. Usun, et hõõrumiste algpõhjus on paljuski olnud just sõjajärgse aja ülekohtus. Paljudel oli ka arvamus, et vene rahvusest inimesed tulevad ära võtma seda, mis eestlaste osa on. Paljud venemaalased aga tulidki Eestisse seetõttu, et lubati tööd ja ka korterit. Korteri saamine oli aga väga suur asi. Samas ei ole eestlane kunagi eriti lihttööd armastanud. Ikka püritakse mugavama ja kergema elu poole. Nii ongi poole sajandi jooksul Ida-Virumaal kujunenud arvukas vene kogukond, sest kaevandused ja tööstusettevõtted seal piirkonnas tegutsesid paljuski just vene rahvusest inimeste töö arvel.

Ise pole ma kunagi õppinud ega töötanud koos vene rahvusest inimestega. Samuti pole otseste naabrite hulgas olnud teisi rahvuseid peale eestlaste. Küll on aga häid tuttavaid Venemaalt. Pole olnud ka väga palju ebameeldivusi rahvuspinnal. Usun, et probleemid Eestimaa venelastega on suures osas meie enda põhjustatud. Oleme näiteks väga varmad üle minema vene keelele, kui aru saame, et tegu pole eestlasega. Nii jääbki eesti keel lihtsalt teoreetiliseks teadmiseks, praktikat ju ei tulegi ja praktikata ei tule ka keelt. Eks muidugi osa inimestest ei tahagi keelt selgeks saada. Vanema põlvkonna inimestest ilmselt paljud taha pingutada – siiani on ju ilma eesti keeleta saadud. Osad pole õppinud trotsist – siin tuleb minu arust mängu suurrahva mentaliteet. Osadele vanematele inimestele on see aga ka väga raske.

Kui praegu vaadata, kuidas ingliskeelsed väljendid paljuski hakkavad risustama eesti keelt ja kuidas kaob eesti teaduskeel, siis tagantjärele vaenlane suure Venemaa näol oli vähemalt Eesti keele ja kultuuri säilimise seisukohalt vägagi omal kohal. Noorem põlvkond on paljuski paremas seisus. Lõimumine eesti lasteaias ja koolis annab paljudele hea eesti keele. Samas käies Ida-Virumaal ja Narvas, sain aru, et noored vastavad sulle pigem inglise kui eesti keeles. Aga eks seal on väga olulisel kohal ikka praktilise keele puudumine. Samas võib-olla paljud Ida-Virumaa noored ei plaani oma tulevikku ka Eestiga siduda ning siis pole vaja ka keelt osata.
Usun, et praeguseks on eestimaalased õppinud rahumeelselt üksteise kõrval elama. Erilist läbikäimist kogukondade vahel pole aga õnneks pole põhjust ka võõravihaks. Oleme paljuski päris sarnased ja paljus ka erinevad. Eriti hästi läheks, kui siinsed vene rahvuse inimesed saaksid aru, et meie eemärk pole vene laste eestistamine, tahame ainult oma maal igal pool eesti keelega hakkama saada. Ilmselt aasta-aastalt uute rahvusgruppide lisandumisega Eesti igapäevasesse tänavapilti ja ka paljude naabrusesse, hakkab raskuspunkt vene inimestelt nihkuma hoopis mujale. Kui naabriks saavad meist palju erinevamad inimesed nii välimuselt kui kommetelt, pannakse eestlaste olematu tolerantsus hoopis enam proovile, kui pool sajandit tagasi. Edu meile uute väljakutsetega hakkamasaamiseks!

Online kasiinode võidukäik

Kasiinod on ülemaailmselt levinud meelelahutusasutused. Kuna tehnoloogia roll tänapäeva ühiskonnas on kasvanud meeletuks, hakkavad ka paljud teenused internetti kolima. Kes oleks osanud arvata, et poodi minemise asemel hakatakse asju läbi interneti tellima. Ja seda kasvõi teisest maailma otsast. Või et restorani polegi vaja kohale minna, vaid piisab sellest, kui tellimus interneti teel ära teha ning seejärel võib jääda ootama, et kuller selle kohale tooks.

Ka kasiinode areng on toimunud samas suunas. Online kasiinod on sama populaarsed või ehk isegi populaarsemad kui niiöelda traditsioonilised kasiinod. Enam polegi vaja kasiino mänguautomaatidega mängimiseks kodunt ära minna. Mänguautomaate saab nautida ka kodus diivanil. Selleks läheb vaja ainult arvutit ja internetiühendust. Paljudel online kasiinodel on olemas ka mobiilidele ja tahvelarvutitele mõeldud äpid, mille abil saab mugavalt kasiinomänge mängida ka teel olles.

Võrreldes tavaliste kasiinodega on online kasiinode mängude hulk sama kui mitte isegi suurem. Online kasiinode puhul ei pea muretseme selle pärast, et kuhu mänguautomaadid ja mängulauad ära mahutada. Online kasiinosse mahub neid põhimõtteliselt lõputult. Kuid mänguautomaatide ja video pokkerite hulka ei tasu ka liiga suureks ajada, sest siis on raske endale sobivat mängu leida. Seega on läinud online kasiinod seda teed, et mängude valik hoitakse küll mitmekesisena, kuid lehele proovitakse lisada vaid kvaliteetseid ja teiste poolt armastatud mänge. Loomulikult lisatakse pidevalt ka uusi mänguautomaate juurde, kuid enamasti on need kindlate mängutootjate omad, mille puhul on teada, et nende mängud on kvaliteetsed ja kaasakiskuvad. Sellisteks tuntud nimedeks on näiteks NetEnt ja Microgaming. Raske on leida online kasiinot, kus poleks esindatud kumbki eespool toodud nimedest. Sageli leiab online kasiinost mõlema tootja mängud korraga.

Mänguautomaadid ehk slotid pakuvad nüüdsel ajal suurepärast mängukogemust. Mänguautomaadid näevad ilusad välja, slottidel on hulgaliselt erinevaid funktsioone ning mängudel on põnev sisu. Leidub ka selliseid mänguautomaate, mis pakuvad progressiivset jackpotti, millega on võimalik võita üüratult suuri summasid.
Lisaks mänguautomaatidele on esindatud kõikvõimalikud kasiinodest tuntud lauamängud. Peamisteks mängudeks on rulett, pokker ja blackjack. Kuid mänge on veel teisigi ning ka nimetatud mängudel on omad erivariandid. Tehnoloogia on arenenud lausa nii kaugele, et online kasiinodes pakutakse ka live diileriga mänge. Sel on mängija küll kodus arvuti taga, kuid teisele poole ekraani jääb päris mängulaud koos päris diileriga.

Online kasiinode puhul tuleb rääkida ka piirangutest. Ning see ei puuduta ainult tõsiasja, et paljudes riikides ei saa alla 18-aastased mänguautomaatidega mängida. Esinevad piirangud ka riikide tasemel. Need online kasiinod, mis on saadaval eestlastele, ei pruugi olla kättesaadavad venelastele. Loomulikult ei ole kasiinodele juurdepääs piiratud rahvuse vaid ikkagi riigi tasemel. Iga online kasiino puhul on pikk nimekiri riikidest, kust pärit mängijad ei pruugi sealsetele mänguautomaatidele juurde pääseda.

Eestlaste ja venelaste toidukultuur

Minu esimene kokkupuude suure naaberrahva toiduga oli üsna varases lapsepõlves. Oli ikka algklasside laps, kui emaga suvel mere ääres telkimas käisime. Ikka kämpingutes, sest seal oli muud rahvast ka, egas ema üksi ei julgenud. Nii sattusime mitu aastat järjest kõrvuti Moskvast pärit vanaema-vanaisaga, kellel oli kaasas pisike poisike. Ikka üsna väike, nii et mänguseltsilist temas mulle ei saanud. Vene inimese lahkus ja heanaaberlikud suhted tõid aga meiegi lauale mõned paremad palad. Üht korda mäletan päris selgelt. Nimelt küpsetas naabri- vanaema pliine. Pliinid iseenesest juba olid paras imeasi, sest kodus vanaema tegi alati pakse hapupiima pannkooke. Aga lisaks sellele serveeriti pliine kaaviariga – päris ehtne must tuuramari ja pliinid, see viis isegi lapsel keele alla ning oli kordi parem mustikapliinidest.

Teine ja tõsisem kokkupuude on olnud hilisem ja ka pikaajalisem. Praegu paneb mind ka veidi kadestama vene inimese oskus valmistada erinevaid hoidiseid. Just seenehoidiseid. Seened on üldse vene köögis ka väga oluline komponent, neid kasutatakse palju ja väga erineval moel. Nii maitsvaid seenehoidiseid pole ma saanud mitte kusagil mujal. Hakkasin ka ise Jelena järgi hoidistama puravikke ja kuigi ka minu hoidised on maitsvad, pole see ikka see. Väga head on ka hapendatud seened, jällegi vene köök. Eriti hea on seente hapendamise juures see, et pole vaja vihasid riisikaid kupatada. Muudkui lao purki, tilli, mustsõstralehti- oksi ja soola ning maitsev suutäis ootab sind keldris. Ise olen aga aru saanud, et see pole sugugi nii lihtne. Millegipärast tuleb purkidele kummaline hallikas kord ja seda hoidist enam toiduks tarvitada ei tahaks.

Külas sööd aga imehäid hapendatud seeni. Ja vene inimestel kohe kuidagi on väga hea silm seente peale. Vaatan kadedusega, kuidas Jelena abikaasaga metsast alati täis ämbrite- korvidega välja tulevad. Endal küll sageli õnneks ei lähe. Ilmselt on ka nende seeneliikide tundmine parem ja osatakse korjata ka neid söögiseeni, mida meie vanavanemad ei tundnud, meile ei õpetanud. Ja seente kuivatamise kunst, mida ma jällegi ei valda, aga väga tahaks osata õigesti teha. Oleks ju imehea lisada kuivatatud kukeseene või puravikupulbrit kastmetele-suppidele. Ja võrratud ahjuroad seentest- lihtne teha ja väga hea tummine toit perele. Või supid. Eriti tuleb sülg suhu kui praegusel seenerikkal sügisel neid lõputuid fotosid rikkaliku seenesaagiga igalt poolt vastu vaatab.

Millegipärast usun, et vene rahva toitumisharjumused on ka palju mitmekesisemad kui eestlastel. Eestlased on palju üle võtnud Lääne-Euroopast, itaallastelt-prantslastelt. Iseenesest pole see paha, toidud on väiksema kaloraažiga ja tervislikumad. Samas arvan, et toidukultuur on see, mis võiks vene ja eesti inimesi tihedamalt suhtlema panna. Kui näiteks meie rahvaülikool leiaks vene rahvusest inimese, kes seenetoitude valmistamise nippe õpetaks, läheksin kindlasti kursusele. Igasugused seened maitsevad väga, aga kukeseenekaste ja marineeritud riisikad tüütavad kevadeks päris ära. Ei aia marineeritud puravikudki. Lisaks oleksid väga põnevad ka vene köögi lihavõttetoidud. Ka need on mitmekesisemad ja pikema ajalooga, kui eestlaste puhul. Kapsasupist-seljankast rääkimata.

Eesti ja Venemaa kasiino-kultuur

Venemaal keelati umbes kümme aastat tagasi suur hulk kasiinosid ära. Selle tulemusena hakkasid osad Venemaa kasiinofirmad Eestisse kolima. Kõige suurem tung tekkis Narva järele, sest see on Venemaa piiri ääres ning peaaegu kõik Narva elanikud on venelased. Täpsemalt on see protsent peaaegu 90 ligi. Seega saaksid uusi kasiinosid kasutada nii Narva elanikud kui ka piiri ääres elavad inimesed. Samuti meelitaks see kohale St. Peterburi inimesi, mis sest, et vahemaa nende kahe linna vahel on 150 km. Kasiino turism on täiesti omaette ja arvestatava suurusega turismi liik. Inimesed käivad reisil eesmärgiga oma igapäeva elule vaheldust pakkuda, lõõgastuda ning lõbutseda. Ja ka kasiinod pakuvad seda sama. Istudes mänguautomaadi taha saab hetkeks kõik muu ära unustada. Mänguautomaatide ehk slottide valik kasiinodes on väga mitmekesine ning kõik leiavad endale sobiva. Kuid muidugi tuleb seda teha mõistuse piires. Kui mänguautomaadile raha liiga palju ära anda, ei pruugi järgmistel päevadel tuju ja meeleolu enam nii hea olla. Mängida tuleb vastutustundlikult, tuleb arvestada, et võitmise asemel võib ka raha kaotada. Mõistusega mängides jääb kasiino külastamine ka järgmistel päevadel toredaks mälestuseks.

Kasiinodest rääkides võib välja tuua ka suhteliselt ootamatu uudise Venemaalt. Nimelt, kui aastal 2009 hakati Venemaa suurtes linnades kasiinosid kinni panema ning hasartmänge sai mängida peamiselt piiriäärsetel aladel ning väikese asutusega piirkondades, kuhu on suurematest linnadest raske kohale tulla, avati sel aastal Sotšis uus kasiino. Tegemist on lausa globaalsete mõõtmetega lõbustuskompleksiga, mis on mõeldud Las Vegase kasiinodele konkurentsi pakkuma. Kasiino elamusele lisavad glamuuri juurde ka restoranid, kabaree teater ja poed. Üheks põhjuseks, miks otsustati Sotšis mänguautomaatide saal avada, on turismi oluline suurenemine selles piirkonnas. Kuigi Sotši on väga populaarne külastuspiirkond ning on ühtlasi ka üks parimaid puhkepiirkondi Venemaal, tabab Sotšit hooaja välisel ajal suur sissetuleku langus. Kasiinosid nähakse kui lahendust sellele probleemile. Ning kindlasti aitab see ka piirkonnale lisaväärtust anda ning suurendada turismi teel sisse toodava raha hulka.

kasiino

Ka eestlastele meeldib Sotšis puhkamas käia. Kaardil asub see põhimõtteliselt samal laiuskraadil, mis Vahemere põhjarannikule jäävad piirkonnadki ning seega on ka seal oluliselt soojem kui Eestis. Ning muidugi on Sotši Musta mere ääres, kus on mõnusalt soe vesi.

Seega on venelastel põhjust Eestit külastada, kust leiab lisaks kasiinodele kindlasti ka muid vaatamisväärsusi. Ning samuti saavad eestlased kasutada võimalust Sotšit külastades lisaks Musta mere ääres päikest võtmisele ja ujumisele ka sealseid kasiinosid proovida. Kuigi kasiinod on oma olemuselt kõik ühesugused – kõik need sisaldavad mänguautomaate, võimalust pokkerit, ruletti ja teisi mänge mängida – on kasiino sisene õhkkond igas riigis erinev. Igal riigil on omad eripärad, mis muudavad kasiinos käimise omaette kogemuseks. 

Loe rohkem kasiinost siin: https://casinoonline.casino/et

Eesti-Venemaa võrkpalli võistlus

Eesti võrkpalli koondise mehed pidid astuma 2018. FIVB võrkpalli meeste maailmameistrite võistluse finaalis astuma vastu Venemaa meeskonnale. Kui Eesti oleks mängu võitnud, oleks Eesti teinud FIVB võrkpalli maailmaliiga debüüdi.

Balti meeskond tegi oma viimased ettevalmistused sõbraliku matšiga Hispaania vastu. Eestlased võitsid hispaanlasi reedel kolm-null ja laupäeval kolm-üks.

Meeskond oli jagatud kahte gruppi. Teine üksus mängis veel ühe matši Hispaania vastu. Eesti lõpetas selle mänguga oma ettevalmistused Venemaa vastu mängimiseks. Venemaa ei ole kohe kindlasti mitte kerge vastane, sest tegemist on 2012. aasta Londoni olümpiamängude võtjaga võrkpallis. Kuigi Venemaa näol on tegemist peaaegu võitmatu vastasega, ei lasknud eestlased ennast sellest teadmisest siiski heidutada.

Eesti võrkpalli koondise treener Gheorghe Cretu ütles peale Hispaania mängu, et ta oli meeskonna mänguga väga rahul. Oli küll nüansse, mille puhul oleks pidanud veidi kannatlikum olema ning see oleks omakorda andnud ehk parema lõpptulemuse, kuid üleüldiselt näitas meeskond välja tohutut kogemuste pagasit. Tegu oli ikkagi väga tugevate vastastega. Treener oli rahul nii meeskonna tehnilise kui ka füüsilise seisundiga. Kõige olulisemaks pidas ta selle kõige säilitamist.

Eesti mängib D grupis koos Ungari, Kosovo, Montenegro, Rumeenia ja Venemaaga. Grupi võitja kvalifitseerub kohe maailmameistrivõistlusteks, teisele kohale jäänud võistlejad peavad aga jätkama võitlemist maailmameistrivõistluste koha nimel.

Eesti koondise kapten Kert Toobal ütles, et nende eesmärgiks sellel koduturniiril on saavutada vähemalt teine koht. Kuidas aga läks eestlastel mängus Venemaa vastu?

Eesti ja Venemaa mäng leidis aset 28. mail. Venemaa võitis Eestit 3-1 ja sai endale koha FIVB 2018. aasta meeste maailmameistrivõistlustele. Venelased mängisid väga agressiivselt, võites viie päevaga 5 mängu. Nende maailma liiga eelne turniir osutus väga edukaks. Eestlastel oli oma fännide ees küll rohkem lisaenergiat, kuid sellest siiski nii tugevale vastasele vastu hakkamiseks ei piisanud.

Vene meeskonna sõnul oli nende eeliseks see, et neil oli võrdsel arvul tugevaid mängijaid. Nad olid küll mängu alguses liiga pinges, Eestil olid suurepärased servid ja suur toetus fännidelt. Teise seti lõpp oli matši lõpptulemust arvestades väga oluline ning kolmandas ja neljandas setis said mängijad juba ennast vabamalt tunda.

Kuid Venemaa koondise diagonaalründajal jätkus ka positiivseid sõnu Eesti meeskonna kohta. Ta ütles, et eestlased mängisid väga tublisti ning et nad suudavad kõigi vastu mängida. Nad olidki oodanud, et tegu on tugeva meeskonnaga, sest meeskonnas on mitmeid mehi, kes on varasemalt kõrgetasemelistel võistlustel osalenud. Lisaks tunnistas Vene koondise mängija, et nad olid tutvunud eestlaste mänguviisiga ka video vahendusel.

Kuid ka eestlastel on veel võimalik koos Venemaaga maailmameistrivõistlustel osaleda. Kuid selleks peavad Eesti koondise mehed saama võidu valiksarja kolmandas ringis, mis leiab aset suvel.

Pikkade traditsioonidega laulupeole ka venekeelsed laulud?

Laulupidu on ehk eestlastele kõige südamelähedasem ja tähendusrikkam traditsioon. Iga viie aasta järel peetakse vaheldumisi suvel maha kas suur noorte laulu- ja tantsupidu või üldlaulu- ja tantsupidu. Kõige esimene üle eestiline laulupidu leidis aset 1869. aastal Tartus. Enne suurte üldlaulupidude traditsiooni toimusid aga juba väiksemad ühised ühislaulmiste laulupäevad, seega koos laulmise traditsioon on tegelikult veel vanem, kui üldlaulupidude traditsioon. Kogu see ajaloo tunnetamine ja emotsionaalsus, millega eestlased laulupidude traditsiooni suhtuvad, muudav neid aga ka selle suhtes kaitsvaks.

Nüüd 2017ndal aastal, kui suvel on ees ootamas kaheteistkümnes noorte laulu- ja tantsupidu ning aastal 2019 toimub kahekümne seitsmes üldlaulupidu, on ühiskonnas tõusnud teemaks vene keelsete laulude lisamine laulupeo kavasse. Ja see idee tekitab erinevaid emotsioone eesti ja vene keelt emakeelena kõnelevate inimeste seas.

Mõni neutraalsem arvamus leiab,  et venekeelse laulu laulupeo kavasse lisamine midagi halba ei teeks kuna tegelikult on võõrkeelseid laule ka varem laulupeo repertuaaris esitatud. Kahetuhande üheksanda aasta laulupeol näiteks esitati Wagneri ja Verdi loomingut, samamoodi nagu kahetuhande neljanda aasta laulupeol oli kavas Šostakovitši teos.

Eestis elav vene keelt emakeelena kõnelev elanikkond on pigem toetaval positsioonil, leides, et kuna Eestis on arvestav hulk vene keelseid inimesi, siis võiks mõni venekeelne laul laulupeol kõne alla tulla küll. Ühtlasi arvatakse, et selline muutus võiks praegu pigem eesti rahvuse peo muuta kogu Eesti peoks, kus ka vene keelt emakeelena kõnelev elanikkond osaleda tahaks. Ning see, kui nii vene kui eesti keelt emakeelena kõnelev elanikkond laulupeol tunneksid ühtekuuluvustunnet, oleks see palju parem lõimumistaktika kui ükski teine. Ja seda vaid laulupeo pealtvaatajate seisukohast, ilmselt oleks veel mõjusam kogemus vene kooridele, kes kogu laulupeo kava selgeks õpivad ning teiste kooridega laulukaare all ühiselt laulavad, ilmselt tähendaks nendegi jaoks palju, kui nad ka enda emakeeles laulda saaks ning ilmselt see tõstaks laulupeol osalemise huvi vene kooride seas. Samas leitakse ka ,et venekeelsed laulud ei peaks olema kohustuseks, vaid laulupeo kava peaks jääma kunstilise juhi otsuseks küll aga peetakse oluliseks, et vene koorid laulupeol osaleksid. Ühte või teisipidi vastastikune lugupidamine ja teineteisega arvestamine oleks kõige kergem ja odavam lõimumise tehnika.

Teisest küljest leidub aga küll ja küll konservatiivselt mõtlevaid eestlasi, kes ei leia võimalust, et vene keelne laul võiks kõlada laulupeol ilma, et see laulupeo tähendust nende jaoks ära rikuks. Võib- olla suhtutakse sellesse aga liiga kaitsvalt ning emotsionaalselt.

Olgu, kuidas on, ilmselt lähiaastate laulupidudel vene keelsed laulud kõlama ei saa. Ja alati leidub inimesi, kes suhtuvad kõike, mis on uus, negatiivselt. Küll aga oleks sellest muudatusest palju, mida võita.

Vene vanausulised Eestis

Vene vanausulised EestisAlgselt venelaste Eesti – Vene vana õigeusu siin elanud alates XII-XIII sajandil. Esimene vanausuliste Venemaal ilmunud Lõuna-Eestis (Liivimaa) lõpus XVII sajandil. Alguses XVIII sajandi klooster asutati Ryapinsky fedoseevtsy. Asutaja Fedoseevskaya nõusolekuta Theodosius Vasiliev kloostri elanud, kuid ta oli maetud kalmistule vanausuliste Ryapinskoy mõisas. Klooster õitses kuni aastani 1718 abt Konstantin Fjodorov jooksnud novoobryadtsev ja varsti kloostri vale denonsseerimise põhjustas väejuhatus. Mitmed vanausuliste arreteeriti ja 1722 ryapinskie kloostreid hävitati täielikult. Mõned ellujäänud vanausulised elama külas Black (Mustjõe) mitte kaugel Narvas. Enamik elama raskustele vaatamata ja Dorpat (Tartu).

Kui XVIII sajandil hakkas ehitamist puidust vanausuliste palvela. On teada, et avamine kabeli Kükita 1740. Autor alguses XIX sajandil oli jumalateenistuse maja linnades Reval ja Dorpat, külades: Kazapeli (Kasepää), Red Mountain (Kallaste) küla Black (Mustvee), Crow (Varnja), vaod (Piirisaare) ja Kolka (Kolkja). Lõuna-Eestis (Liivimaa) vanausuliste elasid kompaktselt arv umbes 3000 inimest 19 küla mööda Peipsi Tartu maakonnas mõisad: Flemingsgof (Laius-Tähkvere), Votikfer (Võtikvere), Cocora (Kokora), Alatskivi (Alatskivi), Kavastu ( Kavastu), Custer (Kastre) ja Aya (Ahja). In Dorpat sel perioodil oli umbes 150 konservatiivid.

Põhja-Eestis (st provintsis Eesti – GP), et keset XIX sajandi sekti vanausuliste elanikkonnast oli koondunud kahte peamist keskust: Loode– Revel ja Kirde– põhjarannikul Peipsi (Olešnice, est Alajõe), samuti külade lähedal Narva -. Chornaja (Mustjõe) ja kõrva (Uhha). Alates 1827-1857 elanikest vanausulised Eestis vähenenud 208-27 inimest. Tallinn (Revel) kogukond on vähenenud peaaegu 6 korda võrreldes aasta 1811, kuid siiski enne algust 1870. Tallinn oli kalmistu palved ja seegi. 1880-ndatel. Vanausulised ilmusid läheduses Narva Kreenholmi mis on seotud arengu kergetööstus valdkonnas. On Yoalskoy tehases üheksateistkümnenda sajandi lõpus, kui palju tööd-vanausuliste jõudis 91. kaduva Eesti sekti vanausuliste kuni sajandi lõpuni rahvastiku järk-järgult mõjuma vanausulised, kes tulid mujalt.

Ajal valitsemisaeg Nikolai I Balti provintside laiendas ka repressiivse valitsuse poliitika vastu vanausuliste elanikkonnast, kuid palju vähemal määral kui interjööri Vene provintsides. Alates 1820. viidi läbi range ilm rahvaloenduse vanausulised on keelatud ehitada uus kabelid, suletud vana. Tallinnas on jätkuvalt palvemaja kalmistul, kuid see oli rangelt keelatud omistaks sellele uusi liikmeid. In Prichudye peaaegu kõik külaelanikud kummardama majad olid suletud, välja arvatud kabeli Kazepyae. Osa vanausuliste treenerid segatud Crossed õigeusu agitatsioon kasuks vanausulised, või kriitika ortodoksia on leitud õigeusu kloostrit või saata Wesenberg (Rakvere, Eesti). Võttes ei sisendama usku Prichudye vanausuliste Nikoni valitsuse algusest 1840. aastal püüdis kehtestada edinoverie. Aastal 1848, ühisusu kabel avati küla Black (Mustvee) suletud kabeli hoone valgustatud kiriku juures 1849. aastal. See ka konfiskeeritud vara viidi vanausuliste jumalateenistuse maja Kükita ja Mustvee. Pärast surma Nikolai I positsiooni konservatiivide on mõnevõrra paranenud, kuid nad teenivad majad olid pooleldi juriidilist staatust. Aastal 1860, vanausulised, ära vabamalt valitsuse poliitika, ise hakati ehitama uut jumalateenistuse maja, kuid ainult 1883 asutused ametlikult lubatud ehitada ja remontida neid, kuid teatud piirangutega. Selle aja jooksul uuendatud jumalateenistuse maja Tartu, Kallaste, Kazepyae, Rayushah ja Kükita. Vanausulised mentorid või spetsiaalselt valitud isikute ühenduse pidi läbi Juhtme sündidest, mis olid eelnevalt juhivad valla või politseid. Nad on kinnitatud spetsiaalsed tihendid nimed vanausuliste ühiskondades.

Areng kapitalistlike on jätnud oma jälje elu Eesti vanausulised. Paljud neist töötasid tööstusettevõtete linnades. Aasta lõpuks XIX sajandi väikeses kogukonnas Tallinna täiendatakse peamiselt sisserändajate konservatiivid. Vastavalt Ülevenemaalise rahvaloenduse 1897 nad kuulutasid end vanausuliste 46. Kiiremini sel perioodil kasvas Tartu vanausuliste elanikkonnast – 438 inimest, mis on tingitud sissevoolu konservatiivid linna rannakülades Prichudye.